» Pano
 
 
Ana Sayfa
E-posta
Bu site gençleri ve velileri bilgilendirmek amaçlıdır. Bireysel danışmanlık yapılmamaktadır. Dilek Köseoğlu çalışmalarını projeler esasında sürdürmektedir. İlginize teşekkür ederiz.
İletişim Bilgileri E-mail Ana Sayfa
 
 
 

Türkiye'den ABD'ye geçen yıl yüksek öğrenim görmek üzere 12 bin 91 öğrencinin, buna karşılık ABD'den Türkiye'ye sadece 234 öğrencinin gittiği bildirildi.
Merkezi New York'ta bulunan Uluslararası Eğitim Enstitüsü yetkilileri, düzenledikleri basın toplantısında, Türk üniversitelerinin ABD'de kendilerini yeterince tanıtamamalarının, bu dengesizlikte başlıca rolü oynadığını ifade ettiler.
Açıklanan rakamlara göre, Türkiye, ABD'ye en çok öğrenci yollayan ülkeler sıralamasında 8. sırada yer alıyor. Listenin ilk sırasında 66 bin 836 öğrenciyle Hindistan bulunuyor.
ABD'ye Türkiye'den daha fazla öğrenci yollayan ülkeler arasında Kanada ve Meksika da var. Türkiye'den ABD'ye okumak amacıyla giden öğrencilerin sayısı ve oranı 1994 yılından bu yana sürekli artıyor. 1994-95 döneminde 6 bin 716 olan öğrenci sayısı 2001-2002 döneminde 12 bin 91'e ulaşırken, Türk öğrencilerin oranı da yüzde 1.4'ten 2.1'e çıktı. Buna karşılık Amerikalı öğrencilerin yurtdışında öğrenim görmek için öncelikle İngiltere, İtalya ve İspanya'yı tercih ettikleri ortaya çıktı.
Enstitü yetkilileri, 2001-2002 döneminde sadece New York üniversitelerinde 62 bin 53 yabancı öğrencinin eğitim gördüğünü ve bunların New York kentine yılda bıraktıkları paranın 1,3 milyar dolar olduğunu ifade ettiler.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Copyright 2005 KaDeMe. All rights reseved. Designed by S.T.Design & B2G